Mikrovlnná sanace

Mikrovlnná sanace využívá specifické vlastnosti mikrovlnného záření nejen při hubení dřevokazného hmyzu – červotoč, tesařík krovový ale především je mikrovlnná sanace účinná při  likvidaci dřevokazných hub – dřevomorka domácí, koniofora sklepní.

Mikrovlnami je nazývána část elektromagnetického záření s vlnovou délkou od 1 cm do 1 m. Pro průmyslové účely je určena globálně frekvence 2,45 GHz s odpovídající vlnovou délkou 12.2 cm. Mikrovlnná energie je pohlcována především molekulami vody, které se rozkmitají a způsobují její zahřátí. Běžnými stavebními materiály jsou mikrovlny absorbovány podle množství vody, které obsahují. I hodně vlhké zdivo a dřevo (20-30 %) má stále podstatně méně vody než živá tkáň hub (více než 90%). Proto houby absorbují mnohem více mikrovlnné energie než jejich okolí. V důsledku působení mikrovln a nepřítomnosti termoregulačních mechanismů se rychle přehřívají, poté dochází k nevratné degradaci buněčných stěn.

Mikrovlny umožňují zničení jakékoliv formy živé tkáně do hloubky zdiva více než jeden metr. Navíc se při likvidaci houby zdivo automaticky vysouší a tím se odstraňují podmínky pro její další růst. Hloubkové působení mikrovln zasahuje nákazu bez odkrývání postižených míst, takže obvyklé rozsáhlé bourání a výměny částí objektu nejsou potřebné a vyměňují se pouze prvky, které jsou natolik poškozeny, že neplní svou funkci. Ostatní, i částečně napadené, jsou sterilizovány a ponechány na místě.