Dřevomorka

Likvidace dřevomorky

Dřevomorka domácí je dřevokazná houba, která napadá trámy, krovy nebo dřevěné podlahové konstrukce a dokáže tak napáchat opravdu velké škody. Vzhledem k tomu, že si vytváří vlastní „kořenový systém“ ( rhizomorfy ) je schopna pronikat i skrz zdivo, dokáže se velmi rychle rozrůst do větších vzdáleností od prvotního ložiska. Daří se jí především v nevětraných prostorách, v první fázi růstu potřebuje zvýšenou vlhkost pak ji stačí méně než 20% vlhkosti dřeva.

Dřevomorka domácí způsobuje hnědou hnilobu dřeva, která se projevuje jeho lámáním, praskáním a kostkovitým rozkladem. Jakmile ji ve své domácnosti objevíte, je nezbytné přikročit k likvidaci. Můžete ji objevit na chatě, ve sklepě nebo i v nově zrekonstruované dřevěné podlaze. Šíří se výtrusy a kusy nakaženého dřeva. Dřevomorka domácí je při vytvoření plodnice velmi virulentní, uvolňuje totiž z 1cm2 až 600 výtrusů za minutu.

Dřevomorka je velkým rizikem nejen pro samotný dům, ale také pro alergiky a astmatiky, jelikož do vzduchu uvolňuje dráždivé dusíkaté sloučeniny. Ty způsobují bolesti hlavy, nevolnosti či závratě. Pokud jste ji ve své domácnosti objevili, nezoufejte. Poradíme vám, jak se zbavit dřevomorky.

Jak zlikvidovat dřevomorku

Likvidace dřevomorky je náročný proces, který se při velkém rozšíření může pojit s nemalými náklady. Jakmile dřevomorku či jinou dřevokaznou houbu objevíte, určitě nás kontaktujte.

Při likvidaci dřevomorky je nejprve potřeba odstranit plodnice a veškeré napadené části dřeva. Ve většině případů je však nutné odstranit nejen napadené dřevo, ale také omítku nebo násyp. Následné ošetření je prováděno mikrovlnnou sanací v kombinaci s tlakovou injektáží a chemickým ošetřením vhodnými fungicidními prostředky s dlouhodobou účinností, které zabraňují dalšímu šíření dřevokazných hub.

Prevence dřevomorky a odstranění příčin

Právě preventivní opatření jsou základem úspěchu. Jestliže se chcete dřevomorce ve své domácnosti vyhnout, vybírejte si pro stavbu kvalitní stavební materiály a osvědčené postupy. Starší budovy dostatečně větrejte a zamezte zvýšenému přísunu vlhkosti do objektu pomocí stavebně technických opatření.

Využijte našich profesionálních služeb v oblasti likvidace dřevomorky

K problémům s dřevomorkou i s dřevokazným hmyzem vždy přistupujeme komplexně. Odstraňujeme dřevomorku v celém rozsahu napadení a ekologicky ji likvidujeme. Provádíme veškeré práce, které jsou se sanací budovy spojené. Stavební úpravy, které navrhneme či provedeme, směřují ke změně podmínek, které zabrání opětovnému rozšiřování dřevomorky. Pokud tedy máte podezření na její výskyt, obraťte se na nás.